Катинари
За какво служи ?
Катинарът за велосипед служи за защита от крадци, най-често като се свърже със статичен обект. Скобите за седалката и кошницата са от уязвимите места, тъй като позволяват лесно да бъдат свалени. В такива случаи колоездачите използват втори или трети катинар, който свързва подвижните компоненти с рамката. Катинарите се различават по вид, дължина на кабела и тежест. Най-скъпите модели са изработени от подбрани материали с ниска плътност, които дават вид на безобидни, но се оказват костелив орех за всеки крадец.
Какви видове има ?
Катинарите със стоманени бримки са най-популярните варианти за велосипеди. А и най-познатите. Дължината им варира, може да стигне до два метра. Лесни са за закрепване и могат да имат ключалка или шифър. Главното им предимство е лесното им транспортиране, но за сметка на това са подходящи само за ситуации с нисък риск за кражба.
Традиционно изглеждащите катинари имат U-образна и C-образна форма. Смятат се за едни от най-сигурните, защото са устойчиви на срязване. Някои модели включват стойка за монтаж. Важното при тях е да не закачате спиците на предното колело със статичен обект, защото велосипедът все пак може да бъде откраднат и без него.
Някои катинари имат верига, достатъчно дълга да мине и през двете колела. Има вариант на верига, покрита с плътна материя, която защитава боята на рамката от надраскване. Отрицателната страна е, че вероятно веригата е направена от желязо и стомана, което означава че може да се среже лесно. Ако все пак предпочитате идеята за дълга верига, помнете че тя трябва да е толкова силна, колкото е здраво най-слабото ѝ звено.
Не на последно място са катинарите за колела. Те са практични, малко по-големи от гривна, направени от стомана и служат за блокиране на едно от колелата на велосипеда. Тези катинари могат да попречат единствено велосипеда да не бъде каран, без да го закрепват към статичен обект. Често пъти О-образните катинари играят вторична роля, като изненада, която крадецът не е очаквал.