Протектори за рамка
Информация
Състезатели и любители на велосипедите ползват каски, предпазни очила, наколенки и протектори за лакти. Падането и ударите са част от колоезденето, независимо с колко опит разполагате или на какъв терен карате. Дори в слънчев ден върху гладко шосе и пълен бидон с вода завихрянето от преминаващ автомобил е достатъчно да наруши равновесието ви и да ви изкара от пътя. В такива случаи, какво се случва с вашия велосипед? Как можете да го предпазите? Решението е протектор за рамка.
Какво представляват ?
Това са листове (подобно на протекторите за екран), които се залепват върху рамката и я защитават от надраскване и кални пръски. Всеки комплект протектори има различно покритие (площ), като най-добрите са способни да предпазят 95% от повърхността н велосипеда. Всичко, от което се нуждаете, за да залепите фолиото, е микрофибърна кърпа и подходящ разтвор за почистване. Определени версии на защитното фолио имат свойството да се самовъзстановяват след леки надрасквания.
Не се притеснявайте, ако не улучите точните размери на фолиото. При все че има толкова много модели и дизайни велосипеди на пазара, това ще е почти невъзможно. Винаги можете да отрежете излишъка и да персонализирате покритието, според нуждите си. Фолиото е създадено от PVC и лепило, може да бъде гланцирано или матирано, като по-скъпите версии се предлагат в различни цветове и шарки, с които да изпъкнете.
Компактни видове
За планинските колела се предлагат по-компактни версии на протектора, които са изградени от въглеродни влакна и се залепят само от долната страна на рамката. Те служат за защита от дребни камъчета. Подходящи са за терени, покрити с чакъл и планински пътечки. Вариация на този вид протектор е 8-милиметровия от полиуретаново фолио, а и е на по-достъпна цена. Определени модели защитно покритие позволяват да ги загреете до определена температура, така че да се втвърдят и да се превърнат в своеобразна броня. Тези варианти са по-тежки и плътни от стандартното фолио и са подходящи за силни удари.