Тротинетки

Напоследък тротинетките се сдобиха с огромна популярност, превръщайки това малко удоволствие за деца и каскадьори в съвършено нов транспорт за възрастни. Въпреки че се срещат предимно в града, съществуват тротинетки за различни настилки и терени. Накратко – те могат да бъдат по-тежки, здрави и с по-широки гуми, за да издържат на трудните условия. Тротинетките се делят основно на три типа – стандартни, електрически и за каскадьори.
Тротинетки за деца
Те са по-малки и леки, както и по-разнообразни в цветови диапазон. Гумите им също са видимо стеснени, което позволява по-лесно оттласкване от земята. По-малкият размер спомага за по-голям контрол, заради което каскадьорските модели поразително приличат на детските. Покритието на гумите е гладко, а при по-евтините модели е от пластмаса, което създава излишен шум.
Тротинетки за възрастни
Не всяка тротинетка, която е извънредно тежка, е практична. Най-скъпите модели обикновено са направени от солидни, но леки материали, способни да издържат на удари и натоварване. Тротинетките за възрастни се отличават и с по-широките си гуми и разнообразието от грайфери, които предлагат различно сцепление за определени видове настилки. При тротинетките за възрастни трябва да се съобразите с теглото, което могат да издържат. Ако имате възможност, намерете най-леката тротинетка. Така ще имат по-добър контрол над управлението. В противен случай, ще сте зависими от инерцията, а и самото кормило на тротинетката не позволява да правите твърде резки маневри.
Тротинетки за каскадьори
Освен че приличат на детски, тротинетките за каскадьори имат една отличителна черта – сърцевината на главината им е метална, за да издържат на скокове и приземявания. Алуминиевата конструкция трябва да е напълно заварена, за да издържи на по-агресивен стил на каране. Някои модели имат 12-инчови колела, подходящи за кални или мокри терени.
Особености при тротинетките
Когато избирате тротинетка за себе си или за дете, помнете че кормилото е фиксирано и не можете да го регулирате според височината си. Това е така, защото на тротинетката ѝ е нужна допълнителна опора, а регулируемо кормило е слабо звено. Обичайно кормилото стига до ханша или талията. Повечето кормила имат покритие от гума или полиуретан.
Някои модели се предлагат със степенка или спирачки (крачна или върху кормилото). Основата (декът) на тротинетката задължително трябва да предлага подходящо сцепление. Някои имат антивибрационни подложки, които са предназначени за неравен терен. Теглото, което стандартните тротинетки могат да издържат, е до 100 кг за възрастни и деца. Най-тежките тротинетки са около 8 кг. Подходящи са и за деца, но първо трябва да се уверите, че самото дете има силата да се справи.
Електрически тротинетки
Те са причината за разрастването на микромобилността. Докато интересът при велосипедите се е разраствал с течение на десетилетия, електрическите тротинетки предизвикват за година експлозия на пазара за нови технологии, привличайки все нови компании да започнат да произвеждат свои модели. Повечето компании са фокусирани върху тротинетките за възрастни, но има и изключения, ориентирани към деца и юноши.
Подобно на традиционните тротинетки, електрическите също са способни да издържат на натоварване до 100 кг. Те имат още двигател и мощна батерия, както и по-широк дек и по-високо фиксирано кормило. Максималната скорост, която са способни да развият, е 25 км/ч. Спирачките са механични или електронни. Механичните са дискови и крачни, докато електронните разчитат на двигателя да спре, преди да се включат.
Съществуват модели тротинетки със седалка. Те са по-удобни за дълги пътувания. Седалката често пъти е отделен аксесоар, а и за самата тротинетка трябва да е предвиден подобен ъпгрейд, за да са съвместими. Едно от най-големите предимства на тротинетките като цяло е способността им да се сгъват, за да се пренасят и съхраняват по-лесно.
Електрическите тротинетки за деца са по-малки, не така мощни и с далеч по-слаби батерии. На практика, те са играчки и трябва да се третират като такива.