Грипове/Ръкохватки/Гюделини
Гриповете, известени още като ръкохватки, играят основна роля за комфорта и управлението на велосипедите. Гриповете са една от трите опорни точки, чрез които тялото ви направлява движението, поддържа скоростта и следи за баланса. Гюделините влияят на захвата, превключването между скоростите и спирачките. Ако карате с неудобни или неподходящи за вас и велосипеда грипове, ръцете ви могат да изтръпнат, да получите спазми и дори да се появят мехури.
Какво представляват гриповете за Колело?
Най-често са направени от гума, като сърцевината им е пластмасова. Съотношението между смесите от материали варират, като някои грипове са по-твърди на допир, за да осигурят по-стабилен контрол над велосипеда, докато други са по-меки, така че да поемат повече вибрации при офроуд терени. Срещат се грипове от силикон, които са по-евтини. Ръката ви лесно ще се адаптира към силикона, без това да влияе на управлението ви. Коркът набира все по-голяма популярност, подобно на всеки еко продукт. Кожените грипове не са изключение, макар да са подходящи единствено за шосейни колела.
Размер на гриповете за велосипеди
Въпреки че изглеждат различни само в дизайна си и материала, от който са направени, гриповете имат размери – S, M и L. Ако използвате ръкавици за колоездене, нямате нужда от масивен грип, тъй като ще изпитате двойно по-голямо усилие да удържите кормилото. Масивните грипове обичайно служат за поемане на вибрациите при неравен терен и изкачване на стръмни склонове в планински условия. Друга отличителна черта на гриповете е диаметъра на вътрешната им страна. Той определя дали моделът е съвместим с вашето кормило.
Стандартни грипове за колелета
Най-разпространени са гумените модели. Дължината им зависи от личните ви предпочитания и позицията, която обичайно заемате върху седалката. Най-дългите грипове, подобно на ENCH 155ММ KH-GP-06, нямат борд и са с дължина 155 мм, докато Crosser са 120 мм и имат едва забележими грайфери. Съществуват и модели с покритие от пяна като GES Espuma Alta, които са изключително елегантни и издържат на директна слънчева светлина.
Кожените грипове имат ретро дизайн и, макар да не се препоръчват за летните дни, те перфектно абсорбират вибрациите от велосипеда. За по-добър захват потърсете грипове Martar 130 с подходящи грайфери и оребрение от долната страна. Много детски модели са точно такива. MAX1 Performance дори се комбинират с рога за кормило.
Грипове с крила
Понякога колоезденето продължава толкова дълго време, че в един момент малкия и безименния ви пръст ще станат безчувствени, а скоро – и цялата ви длан. За тази цел са създадени гриповете с крила. Те осигуряват по-голяма площ на захват, разпределяйки натиска равномерно. Китката ви ще намери стабилна опора и винаги ще е в правилна позиция. Модели като ROCK MACHINE Comfort grip 10 са издължени и имат по-късо крило, докато OCK MACHINE Comfort grip 20 грипът е по-тесен за сметка по-широкото крило. Тези грипове са подходящи за равен терен и шосейни велосипеди, но не и за планински. Компромисен вариант са гриповете с рога Skorpion PGP-091, които са подходящи при всякакви условия, включително дъждовно време.
Дизайн
Когато избирате грип, най-важен е дизайнът. Ще намерите модели в широка гама от текстури, форми и плътност. Плоските грипове, например, имат сплескана част от горната страна, осигуряваща допълнителна опора за ръцете и китките. Целта на ергономичния дизайн е да можете да карате най-дълго време, без да натоварвате раменните мускули.
Ако китките ви се извиват назад и усещате напрежение във врата и гърба, потърсете грип, който да стои една идея по-ниско от положението, в което ръцете ви почиват, докато карате. Такива са стандартните модели, отличаващи се с еднаква плътност по цялата дължина. Формата им е цилиндрична и са изработени от пяна, силикон или гума. Някои имат грайфери по повърхността – ръбове, вдлъбнатини, издутини или релеф, следващ извивките на пръстите ви.
Гюделини за професионалисти
За професионалисти се препоръчват гюделини, изработени от два различни материала. Обичайно са гумени, като единият слой е по-твърд и се намира от вътрешната страна. По-мекият слой е от външната страна и влиза в контакт с ръката. Идеята е долният слой да държи по-добре тръбата, докато мекият е по-удобен за захват. Този модел не се препоръчва за колоездачи, които са свикнали с по-тънки грипове.
Видове грипове
Рядко срещани са гриповете с гумени дискове в двата края. Те са по-класически модели, които не позволяват на дланите ви да се плъзгат. Често срещани са при BMX велосипедите и някои планински модели. Дебелината на гриповете зависи от големината на ръката ви. По-дебелите поемат вибрациите, но пък с тънките ще усещате терена по-добре. Определени модели пък изискват да карате с ръкавици.