Как да изберем правилен модел за нашето колело?
Ако обмисляте да купите нова седалка за колелото си, вероятно настоящата не ви се струва достатъчно практична или удобна. Това е често срещан проблем най-вече сред начинаещите колоездачи. Друг път причината се крие в промяна на навиците ви – ако в началото сте карали за удоволствие, но сега искате да се занимавате професионално, то вероятно сте усетили, че трябва да промените позата си.
Позата определя коя част от тялото ви влиза в контакт със седалката. Често срещана заблуда в този аспект е, че по-широката седалка означава гарантирано удобство. Истината е, че позата е онази, която ви носи истински комфорт. Когато карате спокойно, за удоволствие, гърбът е изправен и тежестта пада по-назад. Агресивното, състезателно колоездене обаче изисква да изнесете тялото си по-напред. Единствено при екстремните спортове с BMX седалката няма да ви е нужна.
Какво е усещането на правилната седалка?
Удобната седалка не причинява изтръпване, болка или триене. Можете да я ползвате както с дълги, така и с къси панталони или клинове. Нормално е в началото да изпитвате известни затруднения, но след седмица-две тялото ви само ще се адаптира. Ако това не се случи, е време да потърсите нова седалка.
От какво са направени седалките?
Основата на седалката определя нейната издръжливост. Най-добрите модели са направени от въглеродно влакно, докато по-достъпните са изградени от пластмаса или полимер, подсилен с влакна. Предимството на карбона е, че е по-здрав, а на пластмасата – че може да се огъва. Покритието е от различни материали, включително истинска кожа, макар синтетичните да са по-често срещани. За омекотяване под покритието може да има пяна, гел и дори мемори пяна. Срещат се модели с пружини, подобно на Majdller.
Видове седалки
Въпреки че не се делят на специфично дамски и мъжки, генетично жените са родени с по-широки бедра, което прави широките седалки по-удобни за тях. Като форма, седалките се делят на три – обли, полуобли и равни. Формата определя как се огъва таза. Например, ако участвате в триатлон, е нужно да сменяте позата си, така че равната седалка е идеална за вас. Ако карате продължително, без да бързате, то облите и полуоблите ще ви гарантират изправен гръб и по-малко напрежение в таза.
Въпреки че жените се чувстват удобно на повечето видове седалки, съществуват модели, предназначени специално за тях. Такава е например Selle ITALIA Novus Superflow Endurance TM с отвор в центъра за по-малко напрежение в чувствителните зони. Друг пример е SELLE ITALIA Gel Flow с елегантен дизайн и гел в подплатата.
Седалките се различават още по начина, по който се монтират върху
рамката на велосипеда.
Градската седалка NEW CENTURY, например, се монтира с охлюв, директно върху тръбата, докато CROSSER DD053MF има хоризонтално разположени релси, които се монтират чрез болт върху специална глава на тръбата. Отделно от това, седалките могат да са за възрастни и за
деца,
спортни или
обикновени, ретро или модерни, с щампи или без.
Коя форма е подходяща за вас?
Първо трябва да разберете колко сте гъвкави. Седнете на земята, изпънете краката с и опитайте да стигнете пръстите си. Ако ги стигате или почти ги докосвате, сте достатъчно гъвкави и позицията ви на седлото е стабилна, така че равната седалка е за вас. Ако не сте гъвкави, облата или полуоблата ще ви помогне да заемете правилната поза.
Често задавани въпроси
Кога седалката трябва да тясна и кога – широка?
– Зависи от това в каква позиция карате колелото. Ако сте изправени (90 градуса), е добре да имате широка и мека седалка. Колкото по-напред накланяте торса (от 60 до 45 градуса), толкова по-стеснена трябва да е седалката, за да позволява свободно и бързо да въртите педалите.
Каква е разликата между отворена и затворена седалка?
– На теория, отворената седалка (с отвор в центъра) оказва по-малък натиск върху перинеума. Реално, има седалки затворен тип с жлеб, достатъчно дълбок, който да имитира отворена седалка. При отворения и затворения тип всичко се свежда до анатомията и модела на седалката – дали е плоска или извита; дали има кожено или текстилно покритие.
Как да избера най-доброто покритие за седалка?
Покритието на седалката се дели на водонепромокаемо и с подложка. Водонепроницаемите обичайно са имитация на кожа, твърди и плоски и се монтират на планински велосипеди. Седалките с подложки са най-разнообразни по форма и размер, като подложката е изработена от гел или мемори пяна.
Мога ли да използвам старата си седалка за новия велосипед?
На практика, да, ако седалката и тръбата на новото колело са съвместими, можете да монтирате седалката си. Това обаче не гарантира, че ще ви е удобна. Височината на рамката и разположението на кормилото могат чувствително да се различават, съответно – те ще изместят центъра на тежестта ви. Ще разберете дали смяната е била успешна след около десетина километра колоездене на равен терен.
Как да издържа по-дълго време върху седалката?
Продължителното колоездене води до изтръпване на множество групи мускули, включително в седалищната област. Единият от начините е да сменяте позициите си – по-напред или по-назад върху седалката. Другият е да носите специален трикотаж с подплънки или да използвате калъф за седалка с гел подложка.
Как да почистя седалката на велосипеда си?
За повечето седалки стига да я забърсвате с микрофибърна кърпа и да я държите на сухо. За кожените използвайте крем финиш, който създава восъчен филм и удължава живота ѝ.