Планински велосипеди

История на планинското колоездене
Планинското колоездене е вид специализиран спорт или дейност, при която маршрутът на велосипедиста минава през неасфалтирани пътища. Неравните и трудни терени изискват широки гуми, по-стабилна и лека рамка, предно или пълно окачване, мощни спирачки и по-ниски предавки. За тази цел през 80-те години на пазара излизат планинските велосипеди – бързи, пъргави и отзивчиви, те способни да се справят с всякакви неравности, камъни, дупки и подобни. Тези колела представляват достойно предизвикателство за вашата издръжливост, подлагайки на изпитание способността ви се ориентация и физическа подготовка. Планинските велосипеди осигуряват тренировка за цялото тяло, дават ви възможност да опознаете природата и да откриете нови приятели със сходни интереси.
Видове велосипеди
- Trail велосипеди – те са най-разпространеният тип велосипеди, тъй като са подходящи за разнообразни видове терен. Ходът на задната ос е 120-140 мм. Като дизайн са относително леки, осигуряват достатъчно скорост и комфорт. Предлагат се с предно или пълно окачване. Препоръчителни са за по-равен терен.
- Универсални планински велосипеди – той е кръстоска между trail велосипеди и велосипеди за спускане. Окачването е почти винаги пълно. Справя се добре с изкачването на трудни терени и отлично със спускането по опасни склонове. Ходът на задната ос е 140-170 мм.
- XC (Cross Country) велосипеди – ориентирани са към състезателен тип планинско колоездене, което означава, че са създадени да се движат бързо. Ходът на задната ос е 80-100 мм. Тези модели са по-леки, а рамката им не е така агресивно широка, позволявайки по-лесно изкачване. Повечето XC велосипеди са с предно окачване.
- Широки капли – напоследък станаха популярни велосипедите с широки капли, проектирани да оказват повече налягане върху терена. Това прави карането по плавно, особено при променливи условия – дъжд, сняг, кал, пясък. Тези модели са подходящи, ако обичате да спортувате зимата или да карате колело по плажа. Рамката е като на trail велосипеда, но с по-широки спици.
- Велосипед за спускане – дизайнът на рамката осигурява на колоездача по-голям контрол на управление при висока скорост. Окачването винаги е пълно, за да направи велосипеда устойчив на удари, при падане от високо или след скок. Ако опитате да карате велосипедите за спускане на друг терен, ще ви се строят почти невъзможни за управление. Повечето колоездачи бутат велосипеда до върха на склона, от който ще се спуснат, тъй като тези модели не могат нито да се изкачват, нито да се справят с равен терен.
Видове окачване за планински велосипед
- Твърдо – среща се най-често и означава, че велосипедът няма никакво окачване. Тези модели са лесни за поддръжка и са по-евтини, стига да не търсите комфорт при колоездене. Ако изберете модел с по-широки капли и гуми, няма да ви е нужно окачване, тъй като ниското налягане и доброто сцепление ще абсорбират неравностите и ще смекчат усещането.
- Предно окачване – амортисьорът се намира отпред, което означава, че предното колело поема ударите, докато задното остава незащитено. Тези модели велосипеди имат възможност да блокират предния амортисьор, когато колелото трябва да остане напълно стабилно. Предното окачване е подходящо за всякакви терени, включително за изкачване, но не и за спускане.
- Пълно окачване – определено прави колоезденето по-приятно, макар при изкачване да губите част от инерцията и енергията. Някои модели могат да блокират задния амортисьор временно, за да имате по-голям контрол при изкачване.
Какви модели може да купите онлайн от Martobike ?
В нашият онлайн магазин ще откриете различни видове и модели с марките Arezzo, Cross, Drag, Leader, Fox, Scott, Shockblaze, Sprint, Trek, Ultra и др. Размера на гумите варира и има модели с 26, 27,5 и 29 цола. Различни модели подходящи за жена за мъж или за дете.